Home » faq » Jak przygotować plik wydruku mono *.plt?

Jak przygotować plik wydruku mono *.plt?

Korzystając z komputera i drukarki nie zawsze do końca uświadamiamy sobie procesy, które zachodzą od momentu wciśnięcia komendy „print” do czasu otrzymania gotowego wydruku. W dużym uproszczeniu można założyć, że proces wydruku jest konwersją języka programu na język drukarki. Jeżeli wymusimy w programie (stosując komendę „drukuj do pliku”) zapis produktu finalnego tego procesu, otrzymamy plik wydruku – z rozszerzeniem *.prn lub *.plt. W tworzeniu tych plików ma pomóc poniższy materiał.

Po zakończeniu pracy nad projektem, dodajemy za pomocą menadżera ploterów wspomnianą już wyżej drukarkę monochromatyczną (czarno-białą) Oce 9400 LV_3.x.:

Po wciśnięciu komendy „drukuj” pojawi się okno,w którym znajdziemy miejsce na wybranie plotera.

Wybieramy Oce 9400 LV_3.x lub w ostateczności Oce 9400 lub 9600. Następnie wybieramy styl wydruku: monochrome.ctb po to aby nadać wszystkim kreskom czarny kolor i odznaczamy „drukuj do pliku”:

 

Kolejnym krokiem będzie zdefiniowanie obszaru wydruku. Niech to będzie: „okno”.


które musimy zaznaczyć. Jeden z białych prostokątów widocznych na rysunku nie jest ramką tylko odznaczeniem pola wydruku:

Po zaznaczeniu okna, które chcemy wydrukować program ponownie przełączy nas na okno wydruku. Ustawiamy skalę wydruku, rozmiar papieru i odznaczamy opcję „centruj wydruk”:

Gdyby okazało się, że rozmiar standardowy rozmiar papieru jest zbyt mały, wchodzimy we właściwości plotera i definiujemy odpowiedni arkusz (nie szerszy niż 914mm i nie dłuższy niż ok 3000mm).

Teraz pozostanie już tylko skontrolowanie na podglądzie czy tak przygotowany wydruk spełni nasze oczekiwania. Na koniec wciskamy komendę „OK” i zapisujemy plik wydruku pamiętając o tym, że jeżeli nasz projekt zawiera kilka rysunków, które chcemy wydrukować oddzielnie konieczne będzie nadanie nazwie pliku wydruku rozszerzenia 01,02… oddzielnego dla każdego rysunku.


Wirtualny spacer po drukarni Reprotechnika Wrocław (sierpień 2014r.)
Tagi:
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Scroll To Top